Kapková závlaha

Instalace kapkové závlahy v kampusu Masarykovy univerzity Kapkovou závlahu využijeme i na záhonech Detail kapkovací hadice

Kapková závlaha je vhodným doplňkem automatického zavlažovacího systému nebo lze používat samostatně a ovládat časovým spínačem nebo ručně zahradním kohoutem. Ideální je pro zavlažování záhonů, skleníků a fóliovníků. Na okrasných zahradách se zpravidla využívá k závlaze keřovitých kultur a živých plotů.

Zavlažování probíhá pomocí kapkovacího potrubí, které má v sobě v přesně dané vzdálenosti (sponu) instalované kapkovače. Obvyklý spon je 20, 30 nebo 40 cm. Kapkovací potrubí pokládáme tak, aby kapkovače byly co nejblíže u rostlin. Potrubí je určeno k nadzemní instalaci. Nechává se volně ležet na povrchu nebo v mulčovací kůře a po 3 až 4 metrech se fixuje zemními úchyty. Výtok vody z jednoho kapkovače pro účely závlahy se pohybuje od 2 do 3 litrů za hodinu, proto se doba zavlažovaní pohybuje v řádech desítek minut.

Naše kapkovací potrubí je vybaveno zdvojenými kapkovači s kompenzací tlaku, která zajišťuje stejnou distribuci vody po celé délce potrubí. Každý kapkovač má 6 výtokových otvorů. Vnější průměr kapkovacího potrubí je 16 mm. Kapková závlaha bezchybně pracuje při pracovním tlaku vody 1 až 2 bary. Protože tlak z vodovodního řádu nebo jiného zdroje vody bývá obvykle vyšší, musíme před vlastní systém kapkové závlahy zařadit redukční ventil. Redukční ventil s vlastním kapkovacím potrubím obvykle propojujeme pomocí potrubí PE o průměru 25 mm.

Kapkovací potrubí na konci uzavřeme zátkou.  Pro jeho rozbočení a propojení se používají speciální tvarovky o průměru 16 mm. V případě, že chceme kapkovou závlahu v určité délce přerušit, použijeme potrubí 16 mm bez kapkovačů. Délka jedné kapkovací větve napojené na PE potrubí 25 mm by neměla přesáhnout 60 metrů. Při používání vody z jímek nebo ze studní doporučujeme zařazení filtru o hodnotě 120 mesh.
 

NOVINKA! SET Kapková závlaha - základní set MINI. Vše co potřebujete pro kapkovou závlahu v jednom balení, připraveno k instalaci.