Užitkové zahrady

Máte užitkovou zahradu, kde pěstujete zeleninu a ovoce a málo času na její každodenní zalévání?

V tomto případě je ideálním řešením kapková závlaha, případně pokrytí zavlažované plochy rotačními rozstřikovači.

Kapková závlaha je vhodným nástrojem pro zavlažování záhonů se zeleninou a ovocem. Kapková závlaha může být součástí automatického zavlažovacího systému nebo lze používat samostatně a ovládat jednoduše časovým spínačem nebo ručně zahradním kohoutem.

Kapkovací potrubí má v sobě v přesně dané vzdálenosti (sponu) instalované kapkovače. Obvyklý spon je 20, 30 nebo 40 cm. Rostliny sázíme tak, aby každá sazenice byla u jednoho kapkovače, nebo u již vysazených rostlin pokládáme kapkovací potrubí co nejblíže. Toto potrubí je určeno k nadzemní instalaci. Nechává se volně ležet na povrchu a po 3 až 4 metrech se fixuje zemními úchyty.  Doba zavlažovaní se pohybuje v řádech desítek minut, proto je nutné pro kapkovou závlahu vždy vyčlenit samostatnou větev.

Naše kapkovací potrubí má zdvojené kapkovače s kompenzací tlaku, které zajišťují stejnou distribuci vody po celé délce potrubí. Kapková závlaha pracuje při pracovním tlaku vody 1 až 2 bary. Protože tlak z vodovodního řádu nebo jiného zdroje vody bývá obvykle vyšší, musíme před vlastní systém kapkové závlahy zařadit redukční ventil. Kapkovací potrubí má průměr 16 mm a její montáž usnadňuje systém nástrčných plastových tvarovek.