Ponorná čerpadla

Ponorná čerpadla mají bohaté využití pro účely zemědělských závlah, automatických zavlažovacích systémů i zásobování domácností a podniků vodou.

Jsou vhodná do vrtů o různé hloubce a průměru ale lze je použít i do kopaných studní a jímek. V naší nabídce je široké spektrum těchto čerpadel rozdělených podle jejich vnějšího průměru (3“, 3,5“, 4“ a 5“) a výkonových parametrů.

Průměr vrtu je rozhodující pro výběr vhodného čerpadla. Pokud vrtanou studnu budeme teprve budovat, měli bychom volit, pokud je to možné, větší průměr (125 -160 mm). Obvykle se to vyplatí z důvodu nižší pořizovací ceny čerpadla a většího množství vody, které máme ve studni k dispozici.

Čerpadlo musí mít ve vrtu dostatečnou vůli. Při výběru vám doporučujeme poradit se s odborníkem.

Na poškození čerpadla způsobeného během na sucho se nevztahuje záruka a proto je důležité doplnit čerpadlo o hladinové hlídání, které je chrání před poškozením při nedostatku vody. Tato investice se vám vyplatí, jelikož cena opravy může dosahovat podstatnou část ceny nového čerpadla.

Hladinové spínače pro hlídání vody ve vrtu se skládají z jednotky vhodně umístěné nad vrtem nebo u vodárny a z vlastních sond umístěných nad čerpadlem ve vrtu.

Ponorná čerpadla na 230 V o průměru 5“ jsou obvykle určená do kopaných studní a jímek a bývají již vybavena hladinovým hlídáním (plovákem, jenž je součástí čerpadla).

Pro automatické zavlažovací systémy i zásobování objektů vodou je nezbytné ponorná čerpadla doplnit ostatním příslušenstvím (tlakovou nádobou, tlakovým spínačem nebo elektronickým průtokovým spínačem atd.) do čerpací stanice (vodárny).